Cambridge Dictionary Word of the Year 2023

Každý rok pridá Cambridge Dictionary medzi medzi svojich vyše 170 000 hesiel okolo 6000 nových definícií. Ide o nové slová, frázy alebo nový význam už existujúcich slov.

Ako sa dostane slovo do slovníka?

Lexikografia je veda, ktorá nikdy nespí. Mapuje používanie jazyka v reálnom čase. Používa na to tzv. jazykové korpusy, obrovské databázy textov, písaných aj hovorených. Tie sa analyzujú a komplikovanými štatistickými a lingvistickými metódami sa zisťuje kvantita a kvalita používania výrazov v rôznych kontextoch a komunitách.

Slová sa neustále hýbu z mainstreamu na okraj a späť podľa toho, ako my ľudia popisujeme realitu, v ktorej žijeme.

Novotvary a slovníkové cunami

Nové slová vznikajú vtedy, keď potrebujeme pomenovať nejaký nový predmet či jav.

Niekedy nastane v slovníkových vodách doslova cunami! Hlavne vtedy, keď sa svetom valia zásadné udalosti, o ktorých potrebujeme hovoriť. Takým rokom bol rok 2020, ktorý nám priniesol zbrusu novú zbierku covidových výrazov, vrátane samotného slova "covid".

Mojím obľúbeným covidovým slovom je "quarantini" - označuje akýkoľvek alkoholický nápoj, ktorým ste si krátili lockdowny. 🍷🍸🍹🥃

And the winner is…

Tento rok sa niesol v znamení AI a už tu máme celú kopu AI výrazov.

Slovom roka 2023 sa stalo slovíčko "hallucinate". Že to vôbec nie je nové slovo? Úplne nové nie, ale pridal sa k nemu nový význam, ktorý predtým neexistoval.

Slovíčko "hallucinate" je v slovníku vysvetlené takto:

to seem to see, hear, feel, or smell something that does not exist

Po novom označuje aj jav, keď vám umelá inteligencia "vypotí" niečo, čo vyzerá dôveryhodne, ale je založené na vymyslených alebo prekrútených dátach.

Nová definícia v slovníku znie:

When an artificial intelligence (= a computer system that has some of the qualities that the human brain has, such as the ability to produce language in a way that seems human) hallucinates, it produces false information.

Prečo práve toto slovo?

Je veľmi zaujímavé, ako máme tendenciu umelú inteligenciu antropomorfizovať - prisudzovať jej ľudské vlastnosti. Potom o nej aj hovoríme podobne ako o ľuďoch. Toto nie je nič nové. Každý z nás už asi vynadal tej pani z GPS, keď začala prepočítavať. 🤬 😄

S príchodom takejto vyspelej technológie je však asi na mieste uvedomiť si, že naše ľudské mozgy majú svoje tisícročiami vychodené chodníčky a môžu byť na bleskový nástup AI jednoducho krátke.

Dr. Henry Shevlin , odborník na etiku umelej inteligencie na University of Cambridge hovorí:

“As this decade progresses, I expect our psychological vocabulary will be further extended to encompass the strange abilities of the new intelligences we’re creating.”

A Wendalyn Nichols, Publishing Manager v Cambridge Dictionary dodáva:

"The fact that AIs can ‘hallucinate’ reminds us that humans still need to bring their critical thinking skills to the use of these tools."

Tak čo myslíte? Ako dlho nám potrvá, kým nedokážeme rozoznať, že ChatGPT halucinuje? 😃🙈


Previous
Previous

Be a time traveller

Next
Next

Nechyťme sa do pasce C1